Tesztoszteronszint fokozás gyógynövénnyel
- dr. Kocsis Kristóf
- 2024. aug. 4.
- 3 perc olvasás
Frissítve: 2024. szept. 25.
Bevezetés
A férfi hipogonadizmus egy olyan klinikai rendellenesség, amely a herék elégtelen tesztoszteron termelése miatt alakul ki, és ez leginkább a hipotalamusz-hipofízis-gonád tengely zavarainak köszönhető. A hipogonadizmus az általános népesség középkorú és idősebb férfijainak 1,2–12,8%-át érinti, és az incidencia növekedésével egyre nagyobb terhet ró az egészségügyi szolgáltatókra. Bár a hipogonadizmus biokémiai definíciója nem egyértelmű, általában a 300 ng/dL küszöbértéket ajánlják normál értéknek. A 350 ng/dL feletti tesztoszteronszint kezelésre nem szorul, míg a 230 ng/dL alatti szintű betegek gyakran részesülnek tesztoszteron pótló terápiában (TRT). A hipogonadizmus gyakori klinikai tünetei közé tartozik a csökkent libidó és merevedési zavar, a férfi meddőség, az elhízás csökkent izomtömeggel, a csökkent csontsűrűség, a fáradtság és a depresszió. Az alacsony tesztoszteron szint egészséges férfiakban előre jelezhet néhány betegséget, mint például az elhízás, a metabolikus szindróma, a 2-es típusú diabétesz, a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a csontritkulás. A hipogonadizmus klinikai kezelésének középpontjában a tesztoszteron pótló terápia (TRT) áll, amely javíthatja a szexuális funkciókat és a közérzetet, csökkentheti az elhízást, növelheti az izomtömeget és a csontsűrűséget. Noha, a TRT többmillió dolláros piaccá vált, az USA-ban és Európában egyaránt, a hipogonadizmusban szenvedő férfiak mindössze körülbelül 10%-a részesül ebben a kezelésben. Továbbá a TRT ellenjavallt azoknál a betegeknél, akik meg akarják őrizni termékenységüket, valamint prosztata karcinómában, jóindulatú prosztata hiperpláziában és/vagy alsó húgyúti tünetekben szenvedőknél, magas szérum prosztata-specifikus antigén (PSA) szinttel rendelkezők esetén, obstruktív alvási apnoéban, vagy korábbi szív- vagy agyi infarktus történetével rendelkezőknél. A hosszú távú TRT előnyei és kockázatai nem egyértelműek enyhe vagy életkorhoz kapcsolódó hipogonadizmus esetén. Számos gyógynövényről kimutatták, hogy képes növelni a szérum tesztoszteron szintet és jótékony hatással van a szexuális funkciókra és a termékenységre. Különösen az Eurycoma longifolia Jack (maláj ginzeng) használatos hagyományosan a férfi szexuális diszfunkció és meddőség kezelésére. Emellett az E. longifolia más gyógyhatásokkal is rendelkezik, például javítja a sport teljesítményt és az izomtömeget, csökkenti a zsírszövetet, serkenti az étvágyat, és mérsékli a fáradtságot. A hipogonadizmus nagy gyakorisága miatt az általános népességben az E. longifolia potenciálisan növelheti a férfiak szérum tesztoszteron szintjét. Ezért a jelen tanulmány célja az E. longifolia tesztoszteron szint növelő hatásának vizsgálata volt férfiaknál.

Kutatás
A kutatók 9 db, 2012 és 2021 között publikált tanulmányt azonosítottak, amelyek az E. longifolia férfiak szérum tesztoszteron szintjére gyakorolt hatását vizsgálták. Két tanulmány összehasonlító (előtte-utána) prospektív vizsgálat volt, és öt volt kettős vak, kontrollált vizsgálat (ebből négy randomizált). Két további RCT PhD disszertációként jelent meg. Az E. longifolia-t elsősorban egy kereskedelmi vízkivonatként (Physta®, Biotropics, Berhad, Kuala Lumpur, Malaysia) vizsgálták hét tanulmányban, különböző dózisokban (100-600 mg/nap) minimum 3 naptól maximum 6 hónapig.
Eredmények
A véletlen hatás modell szignifikáns növekedést mutatott a tesztoszteron szintekben azoknál a férfiaknál, akik Eurycoma longifolia kiegészítést kaptak.
Összefoglalás és következtetés

A férfi hipogonadizmus jelentős problémát jelent az egészségügy számára, amelyben a tesztoszteron pótló terápia (TRT) fontos szerepet játszik. Az Eurycoma longifolia Jack (maláj ginzeng) egy ígéretes alternatíva lehet, mivel számos tanulmány kimutatta, hogy ez a növényi kivonat jelentősen növelheti a tesztoszteron szintet, különösen hipogonadizmusban szenvedő férfiaknál. Az E. longifolia Jack használata biztonságosnak tűnik, kevés mellékhatással, és nem sérti a nemzetközi sportdopping szabályokat sem. További kutatások szükségesek a hosszú távú hatások és kockázatok jobb megértéséhez, de jelenlegi ismereteink alapján az E. longifolia Jack ígéretes lehetőség a hipogonadizmus kezelésére.
Forrás: Leisegang K, Finelli R, Sikka SC, Panner Selvam MK. Eurycoma longifolia (Jack) Improves Serum Total Testosterone in Men: A Systematic Review and Meta-Analysis of Clinical Trials. Medicina (Kaunas). 2022 Aug 4;58(8):1047. doi: 10.3390/medicina58081047. PMID: 36013514; PMCID: PMC9415500.
Comments