top of page
Black Background
Keresés

Szexualitás a várandósság alatt és szülés után

Frissítve: 2024. máj. 5.

Bevezetés

A terhesség alatti és a szülést követő időszak jelentős változásokat hoz a párok szexuális életében és egészségében. A szexualitás fontos szerepet játszik az egyének általános jóllétében, életminőségében, valamint a párkapcsolatok minőségének és stabilitásának megőrzésében.


Változások a szexuális aktivitásban

Áldott állapotban a nők szexuális működése számos változáson megy keresztül. Az első trimeszterben gyakran előforduló fizikai tünetek, például a hányinger és hányás, valamint a hormonális változások csökkenthetik a szexuális vágyat és aktivitást. A terhesség előrehaladtával a szexuális együttlétek gyakorisága és minősége általában csökken, részben a testi változások - mint a méh növekedése - miatt, valamint a pszichológiai tényezők okán - például a félelem a magzat egészségével kapcsolatban -.

Az eredmények azt mutatják, hogy a várandósság alatti szexuális diszfunkciók gyakoriak lehetnek, beleértve a csökkent szexuális vágyat, a fájdalmat vagy a nehézségeket az orgazmus elérésében. Emellett a kulturális hiedelmek és tabuk is befolyásolhatják a várandósság alatti szexuális életet, például az aggódást az idő előtti szülés miatt. Továbbá a partnernek való megfelelési kényszer is erős pszichológiai nyomást gyakorolhat a várandósokra, amely szintén nem pozitívan befolyásolja a szexualitás megélését.

A szülés utáni (postpartum) időszak szintén jelentős változásokat hoz a nők szexuális életében és egészségében. A medencefenék és hüvelyi fájdalom, az izomfeszülés, a mellbimbó érzékenysége, a tej szivárgás/tej kilövellés, a hüvelynedvesedés hiánya és a gátmetszés miatti hegfájdalom gyakori problémát okozhat, ami korlátozza a szexuális aktivitást. Az újdonsült jövevény a családban elvonhatja a fókuszt egymásról (szülők), így a szexualitás is háttérbe kerülhet. Kardinális tényezők a szexuális diszfunkciókat és változásokat befolyásoló dolgok között a szülés módja, a szoptatás, a hormonszintek változása és a postpartum depresszió.


Összefoglalás és következtetés

postpartum szexualitás

A szexuális problémák, különösen a reprodukcióval összefüggők, gyakran tabuként kezeltek, pedig fontos helyén kezelni és támogatást nyújtani ezekben az esetekben. A pszichológiai beavatkozások hatékonyak lehetnek, ideértve a gyermektervezés előtti  és a szülést követő tanácsadást és a kommunikáció fejlesztését a partnerrel. Összességében, a szexuális egészség megőrzése érdekében kulcsfontosságú a tabukat áttörni és a pszichológiai támogatás, továbbá kulcsfontosságú a párkapcsolat tagjainak nyíltan kommunikálni egymással.


A cikket szakmailag lektorálta: Vásárhelyi Dorottya, szexuálpszichológiai szakpszichológus

 

Forrás: Kovács-Berta, R., Andrek, A., & Dombi, E. (2023). Szexuális funkciózavarok, aktivitás- és érdeklődésváltozás a szülés előtti és utáni időszakban [Sexual dysfunction, activity and interest changes in the antenatal and postnatal period]. Orvosi Hetilap, 164(46), 1807-1816. https://doi.org/10.1556/650.2023.32907

Kommentarer


bottom of page