top of page
Black Background
Keresés

Mondj nemet a kopaszodásra! Tanácsaim férfiaknak

Frissítve: 2024. nov. 11.

Bevezetés

kopasz férfi

A férfias típusú hajhullás (androgén alopecia) az egyik leggyakoribb hajvesztési típus világszerte. Kialakulása genetikailag meghatározott, és az idő előrehaladtával fokozatosan súlyosbodhat. Elsősorban a férfi nemet sújtja ez a probléma, de ritkán a nők körében is előfordul, főleg a menopauza jóvoltából. A legfőbb oka a dihidrotesztoszteron (DHT) (A dihidrotesztoszteron egy androgén hormon, amely a tesztoszteronból képződik. A férfiak szervezetében a tesztoszteron egy része DHT-vá alakul át egy enzim, az 5-alfa-reduktáz hatására.), amely a hajhagymák kicsinyülését okozza, és gátolja a hajszálak növekedését.(1) A mai napig számos otthoni módszer és alternatív kezelés létezik a hajvesztés mérséklésére és a hajnövekedés elősegítésére. Tekintsük át, hogy a szakirodalom jelenlegi állása szerint ezek közül melyek azok, amelyeknek jelentős hatása van! Jelen cikkem megírásában az anyagok gyűjtése során a férfi nem problémájának megoldására koncentráltam.

Otthon alkalmazható módszerek a férfiak kopaszodása ellen

  • Minoxidil hatóanyag tartalmú sampon vagy külsőleges oldat: A minoxidil javítja a véráramlást a hajhagymák körül, ezáltal hosszabb növekedési fázisba (anagén fázis) juttatja a hajszálakat, ami elősegíti a haj növekedését. Különösen hatékony a korai stádiumú hajvesztésben, bár hatása fenntartásához folyamatos használatra van szükség.(2)

    Alkalmazás: A minoxidil oldatot (általában 2%-os vagy 5%-os koncentrációban) naponta kétszer kell közvetlenül a fejbőr érintett területére felvinni. Használat előtt a fejbőrt tisztítsuk meg, hogy a hatóanyag könnyen felszívódhasson, továbbá pár percig 2-5 hagyjuk rajta a készítményt!

  • Lézerterápia: A lézerterápia során a vörös fény behatol a fejbőrbe, stimulálva a hajhagymák energiatermelését, növekedési faktorok termelését és vérkeringésének javítását. Ezzel a hajhullás csökkenhet, a haj pedig vastagabbá válhat.(3) Alkalmazás: Különféle otthoni eszközök, mint például lézerfésűk és lézeres sapkák, heti 3-4 alkalommal használhatók egy-egy 10-20 perces kezelésre. Az ideális hullámhossz ebben a terápiában 600-700 nm, de a 655 nm körüli tartomány különösen hatékony.


  • Koffein tartalmú sampon vagy külsőleges oldat: Egy tanulmány szerint 10 és 50 μg/mL koffein koncentráció már elegendő volt a hajhagymák növekedésének serkentéséhez, különösen a férfiak és nők hajhagymáinak anagén fázisának (növekedési fázis) fenntartásához. E koncentráció mellett a koffein képes volt a növekedést akadályozó dihidrotesztoszteron hatásának ellensúlyozására is. Magasabb dózisok (100-1500 μg/mL) esetén a koffein növekedést gátló hatása mutatkozott, valószínűleg az energiatartalékok túlzott felhasználása miatt.(5)

    Alkalmazás: A legtöbb esetben napi rendszerességű alkalmazást ajánlanak. A koffeines oldatok vagy samponok 2-5 perces fejbőrön hagyása javasolt, hogy a koffein megfelelően felszívódhasson a hajhagymákba.



Kiegészítő módszerek, amelyek a fentebb felsoroltak hatását segíthetik


  • Mikrotűs kezelés: A mikrotűs kezelések célja a fejbőr mikrosérüléseinek létrehozása, amelyek serkentik a kollagén termelést és a hajhagymák vérkeringését, valamint javítják a hatóanyagok felszívódását. A módszert androgén alopecia kezelésére is alkalmazzák, mivel segíthet a hajnövekedés előmozdításában, különösen más kezelésekkel kombinálva, mint például a minoxidil vagy koffein.(6, 7)

    Alkalmazása: A mikrotű használata során a tűket közvetlenül a fejbőr érintett területein alkalmazzák, általában heti 1-2 alkalommal. A kezelést kis, egyenletes nyomással kell végezni, hogy a fejbőr felületén kis mikrocsatornák alakuljanak ki. Ezek a mikrocsatornák növelik a hatóanyagok (pl. minoxidil vagy koffein) felszívódását és hatékonyságát.


  • Illóolajok: Kutatások szerint a rozmaring- és borsmentaolaj javíthatja a fejbőr vérkeringését, és ezzel elősegíthetik a hajhagymák működését.(8)

    Alkalmazás: Cseppentsünk 3-5 csepp rozmaring- vagy borsmentaolajat egy evőkanál hordozóolajhoz, például kókusz- vagy jojobaolajhoz, majd masszírozzuk be a fejbőrbe! Hagyjuk hatni 20-30 percig, majd öblítsük le samponnal! Hetente 2-3 alkalommal érdemes alkalmazni.

  • Fejbőrmasszázs: A fejbőrmasszázs egy egyszerű, költséghatékony módszer. A masszázs következtében fejbőr fokozott vérkeringése és a masszázs mechanikai stimulációja hozzájárulhat a hajhagymák optimális működéséhez, különösen azáltal, hogy javítja az oxigénellátást és támogatja az anyagcserét a fejbőr szöveteiben.(4) Alkalmazás: Napi 5-10 perc masszázs, akár kézzel, akár masszázs eszközökkel segítheti a fejbőr vérkeringését. A valószínűsíthető legjobb eredmény érdekében a masszázst kis körkörös mozdulatokkal szükséges végezni.


Összefoglalás és következtetés

haj, férfi

Az androgén alopecia a leggyakoribb hajvesztési forma, amely a dihidrotesztoszteron (DHT) hormon hatására alakul ki, és a hajhagymák kicsinyülésével gátolja a hajnövekedést. Kezelésére több otthoni megoldás is létezik, amelyek különböző módon támogatják a hajhagymák működését. A minoxidil alapú készítmények és a koffein segítenek a növekedési fázis fenntartásában, míg a lézerterápia, mikrotűs kezelések, illóolajok és fejbőrmasszázs serkentik a vérkeringést és javítják a fejbőr egészségét. E módszerek rendszeres, hosszú távú kombinált alkalmazása ígéretes eredményeket hozhat a hajhullás mérséklésében és a hajnövekedés támogatásában.

 

Források:

  1. Sabry, Hanan & Elfalah, Asmaa & Mohamed, Omnia & Ibrahim, Samah. (2024). Androgеnеtic Alopеcia: A Comprеhеnsivе Rеviеw of Pathogеnеsis, Diagnosis, and Trеatmеnt Options. Benha Journal of Applied Sciences. 9. 9-16. 10.21608/bjas.2024.319317.1498.

  2. Gupta, A. K., Talukder, M., & Williams, G. (2024). Emerging and traditional 5-α reductase inhibitors and androgen receptor antagonists for male androgenetic alopecia. Expert Opinion on Emerging Drugs, 29(3), 251–261. https://doi.org/10.1080/14728214.2024.2346590

  3. Darwin, E., Heyes, A., Hirt, P.A. et al. Low-level laser therapy for the treatment of androgenic alopecia: a review. Lasers Med Sci 33, 425–434 (2018). https://doi.org/10.1007/s10103-017-2385-5

  4. Sadgrove, N.; Batra, S.; Barreto, D.; Rapaport, J. An Updated Etiology of Hair Loss and the New Cosmeceutical Paradigm in Therapy: Clearing ‘the Big Eight Strikes’. Cosmetics 2023, 10, 106. https://doi.org/10.3390/cosmetics10040106

  5. Völker JM, Koch N, Becker M, Klenk A. Caffeine and Its Pharmacological Benefits in the Management of Androgenetic Alopecia: A Review. Skin Pharmacol Physiol. 2020;33(3):93-109. doi: 10.1159/000508228. Epub 2020 Jun 29. PMID: 32599587.

  6. Arora, Gulhima; Arora, Sandeep1. Medical Aesthetics – Current Trends and a Review of Its Applications. Indian Dermatology Online Journal 14(3):p 309-319, May–Jun 2023. | DOI: 10.4103/idoj.idoj_264_22

  7. Jeong S-Y, Lee Y-S, Park J-Y, Park J-H, Park H-J, Kim S-Y. Designing a Placebo Microneedle Stamp: Modeling and Validation in a Clinical Control Trial. Pharmaceutics. 2024; 16(3):395. https://doi.org/10.3390/pharmaceutics16030395

  8. Ezekwe N, King M, Hollinger JC. The Use of Natural Ingredients in the Treatment of Alopecias with an Emphasis on Central Centrifugal Cicatricial Alopecia: A Systematic Review. J Clin Aesthet Dermatol. 2020;13(8):23-27.

Comments


bottom of page