A szója csökkenti a férfiak tesztoszteron szintjét?
- dr. Kocsis Kristóf
- 2024. aug. 11.
- 2 perc olvasás
Bevezetés
Számos évszázada a szójából készült ételek, mint például a tofu és a miso, fontos szerepet játszanak sok ázsiai ország étrendjében. Az utóbbi években a szójatermékek népszerűvé váltak más országokban is, elsősorban a velük kapcsolatos állítólagos táplálkozási és egészségügyi előnyök miatt, valamint a növényi alapú étrendek és növényi fehérjék iránti növekvő érdeklődés miatt. A hagyományos ázsiai szójatermékek mellett a szójafehérje beilleszthető az étrendbe étrend-kiegészítőkkel és/vagy olyan ételek fogyasztásával, amelyek szójafehérjét tartalmaznak, nevezetesen a szója liszt, a szójaprotein koncentrátum és a szójaprotein izolátum. Átlagosan ezek a termékek körülbelül 50, 65 és 90% fehérjét tartalmaznak. A szójával kapcsolatos egészségügyi kutatások nagy része az elmúlt 3 évtizedben azért zajlott, mert a szójabab egyedülállóan gazdag forrása az izoflavonoknak. Az izoflavonoknak, amelyeket gyakran fitoösztrogéneknek neveznek, hasonló a vegyületi szerkezetük az ösztrogén hormonhoz, ami lehetővé teszi számukra, hogy mind az ösztrogén receptorokhoz kötődjenek, és bizonyos kísérleti feltételek mellett ösztrogénszerű hatásokat fejtsenek ki. Sok híresztelés és számos influenszer magánvéleménye alapján a szójában található fitoösztrogének csökkentik a férfiak tesztoszteron szintjét és meddőséget is okozhatnak. Ez a metaanalízis ennek az állításnak jár utána.
Kutatás
A kutatók 41 tanulmányt elemeztek, amelyekben összesen 1753 férfi vett részt. A teljes tesztoszteron (TT) és szabad tesztoszteron (FT) szinteket 1753 férfi esetében, az ösztradiol (E2) és ösztron (E1) szinteket 1000, illetve 239 férfi esetében mérték, míg a szexhormon kötő globulin (SHBG) szintet 967 férfinél vizsgálták.
Eredmények
A különböző kutatások összehasonlítása alapján megállapították, hogy sem a szója, sem az izoflavon nem befolyásolja a teljes vagy szabad tesztoszteron koncentrációkat a férfiaknál, akár hosszabb ideig fogyasztva sem, és ez akár a japán átlagos bevitelt meghaladó dózisok esetén sem volt észlelhető. Ezen eredmények alapján úgy tűnik, hogy a szója vagy az izoflavonok bevitele nem jár egészséges férfiakban a tesztoszteron szintjének változásával. A klinikai vizsgálatok szerint a szójának nincs hatása a spermiumokra, és hasonló izomtömeg-növekedést eredményez, mint az állati eredetű fehérjék fogyasztása.

Összegzés és következtetés
Ezen metaanalízis eredményei alapján elmondható, hogy a szója és az izoflavonok nem befolyásolják a teljes tesztoszteron, szabad tesztoszteron, ösztradiol vagy ösztron szintjét a férfiakban. Ez azt jelenti, hogy még hosszú távú fogyasztás vagy a japánok átlagos bevitelét meghaladó dózisok esetén sem mutathatók ki jelentős változások a férfiak hormonszintjeiben. Az eredmények alapján úgy tűnik, hogy a szója és az izoflavonok fogyasztása biztonságos lehet a férfiak egészsége szempontjából.
Forrás: Reed KE, Camargo J, Hamilton-Reeves J, Kurzer M, Messina M. Neither soy nor isoflavone intake affects male reproductive hormones: An expanded and updated meta-analysis of clinical studies. Reprod Toxicol. 2021 Mar;100:60-67. doi: 10.1016/j.reprotox.2020.12.019. Epub 2020 Dec 28. PMID: 33383165.
Comments